U okviru projekta „FAIR III za mlade“, nakon održane debate sa mladima, održan je sastanak sa predstavnicima Канцеларија за младе Града Ниша, na kome je uspostavljena saradnja za veće učešće mladih Roma i Romkinja u rad Kancelarije za mlade i kreiranju pozitivnih javnih politika za mlade.

Na sastanku su prezentovani zaključci i preporuke mladih sa debate organizovane 29.05.2021. godine u prostorijama Osvita:

  1. Rok za realizaciju svih lokalnih dokumenta za mlade Grada Niša je istekao i neophodno je pristupiti izradi novih dokumenata. Prilikom izrade novih dokumenata neophodno je uključiti u radne grupe za izradu dokumenata mlade iz višestruko marginalizovanih grupa (mlade Romkinje i Rome ) kako bi u nova dokumenta bile uključene mere za unapređenje rodne ravnopravnosti i specifičnost potreba mladih iz višestruko marginalizovanih kategorija.
  2. Uključiti mlade romske aktiviste/kinje u programe koje sprovodi Kancelarija za mlade Grada Niša.
  3. Na online platformi Kancalarije za mlade Grada Niša objaviti informacije o programima i mogućnostima za unapređenje položaja mladih, kao i važna dokumenta koja se odnose na mlade.
  4. Uspostaviti „Dan otvorenih vrata“, prijem mladih u Kancelariji za mlade i razgovori sa mladima o njihovim potrebama i problemima na nivou Grada.
  5. Uspostaviti „Dan sa Kancelarijom za mlade“ kada predstavnici Kancelarije za mlade Grada Niša posećuju srednje škole i fakultete i predstavljaju svoj rad i aktivnosti mladima, kako bi mladi bili upoznati sa novinama u njihovom radu i razmenjivali ideje o mogućim zajedničkim aktivnostima.
  6. Da Kancelarija za mlade Grada Niša uspostavi nagradni konkurs „Najbolja ideja za mlade “ čiju bi realizaciju podržao Grad Niš.
  7. Da Kancelarija za mlade Grada Niša bude nosilac aktivnosti organizovane prakse za mlade u javnom i privatnom sektoru u cilju povećanja zapošljivosti mladih.

Projekat je podržan od CARE International Balkans u okviru programa „Za aktivnu inkluziju i prava Romkinja na Zapadnom Balkanu III“ koji je finansijski podržan od Austrian Development Agency.

Pored ovog projekta, Udruženje Romkinja Osvit i Romska ženska mreža Republike Srbije sprovode projekte usmerene na prevenciju nasilja nad decom, dečijih brakova i drugih oblika kršenja dečijih prava, kroz edukacije, debate, vršnjačke radionice, kampanje i uticanje na kreiranje pozitivnih javnih politika u ovoj oblasti. Udruženje Romkinja Osvit pruža uslugu SOS telefona za žene i decu sa iskustvom nasilja na romskom i srpskom jeziku. Usluga je besplatna i dostupna 24/7 na broju 0800100909 i uključuje konsultacije sa posebno obučenim konsultantkinjama, psihološku i pravnu podršku, u skladu sa potrebama korisnica.

Sve aktivnosti udruženja podržane su od strane Oak Foundation, Trag fondacija, Balkan Trust for Democracy, Norwegian Embassy in Belgrade, Swiss Agency for Development and Cooperation, HELVETAS Swiss Intercooperation i Gradjanske Inicijative.

POGLEDAJTE ALBUM